Szkolne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

IMG 0014  Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji jest to wydarzenie ogólnopolskie, któremu patronuje Polskie Towarzystwo Dysleksji. W tym roku nasza szkoła w dniach 3-7 października po raz pierwszy wzięła udział w obchodach tego wydarzenia pod hasłem "Uczeń podwójnie wyjątkowy" .

Głównym celem podejmowanych działań było przybliżenie problematyki dysleksji całej społeczności uczniowskiej, a także pracownikom szkoły i najbliższemu środowisku lokalnemu.

Oto jakie działania podjęliśmy w ramach uroczystych obchodów:

 • w piątek 30 września zorganizowaliśmy apel, na którym został przedstawiony program obchodów ETŚD;
 • na głównym korytarzu stała przygotowana tablica informacyjna dotycząca sławnych dyslektyków;
 • na górnym korytarzu pojawiła się gazetka na temat dysleksji rozwojowej;
 • na ścianach w całej szkole rozwieszone zostały wyrazy z trudnościami ortograficznymi wykonane przez uczniów wszystkich klas;
 • w klasach 0-3 uczniowie poznali postać i twórczość Hansa Christiana Andersena, a nauczyciele czytali jego baśnie;
 • w klasach 4-6 uczniowie podczas lekcji wychowawczych dowiedzieli się " Co to jest dysleksja?";
 • w świetlicy szkolnej została przygotowana gazetka o H.CH. Andersenie  z ilustracjami jego baśni oraz w czasie przerw i po lekcjach czytane były jego utwory;

zostały ogłoszone konkursy:

 1.  Mistrz szlaczków w klasie 0.
 2.  Konkurs plastyczny - ilustracja do baśni H. CH. Andersena w klasach 1-3.
 3.  Album sławnej postaci z dysleksją w klasach 4-6.
 • Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych uczniowie tworzyli słowniczki ortograficzne;
 • 5 października zorganizowano "Dzień baśniowej postaci". Uczniowie wszystkich klas przyszli do szkoły przebrani za dowolną postać z baśni H. CH. Andersena. W tymże dniu o godzinie 10:00 odbyła się prelekcja dla zaproszonych gości pod tytułem "Co to jest dysleksja?". Przeprowadziły ją koleżanki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipnie - pedagog Kinga Gniady i psycholog Julita Moderska. Można było również podziwiać wykonane przez uczniów albumy.
 • 6 października o godzinie 16:00 odbyła się prelekcja dla rodziców wszystkich uczniów , w której wzięła również udział cala Rada Pedagogiczna . Prelekcja była na temat " Czy moje dziecko ma dysleksję? ", a przeprowadziły ją koleżanki z PPP K. Gniady i J. Moderska. Za współpracę bardzo serdecznie im dziękujemy.
 • 7 października komisja składająca sie z nauczycieli naszej szkoły: Sylwii Podolskiej , Maksymiliana Rzekońskiego i Agnieszki Kwaśniewskiej rozstrzygnęła ogłoszone konkursy;
 • 10 października zorganizowaliśmy apel, na którym podsumowaliśmy tydzień ETŚD i zostały ogłoszone wyniki konkursów.

Mistrzem szlaczków został Igor Skibiński, drugie miejsce zajęły- Julia Wyszyńska i Magdalena Dereszewska, trzecie miejsce zajęły- Maja Lewandowska i Nikola Kosińska. Wyróżnieni zostali: Mateusz Żelichowski i Julia Wasielewska.

W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęły: Daria Nowakowska z klasy IIIB, Julia Wasilewska z klasy IIIB, Maja Lewandowska z klasy IIB, Oliwia Składanowska z klasy IIB. Drugie miejsce zajęli : Marlena Furmanek z klasy IIA, Artur Tarnecki z klasy IIA, Viktoria Kalinowska z klasy IIA, Szymon Struś z klasy IIA, Martyna Kowalska z klasy IIB, Michał Wiśniewski z klasy IIB, Amelia Orzechowska z klasy IIB, Kamil Pilarski z klasy IIIB. Trzecie miejsce zajęli:  Nikola Muratow z klasy IIA, Bartosz Lewandowski z klasy IIA, Zuzanna Wasiołek z klasy IIC, Gabriela Wierzbicka z klasy IIIB, Adam Olewiński z klasy IIIB, Igor Tarnecki z klasy IIA.  Wyróżnieni zostali: Dominika Barabasz z klasy I, Julia Jędrzejewska z klasy IIIA, Kornelia Ochmańska z klasy IIIA, Kamil Wyrzykowski z klasy IIIB, Szymon Wiśniewski z klasy IIIB, Klaudia Dobrosielska z klasy IIIB, Jakub Piotrowski z klasy IIIB.

W konkursie na album sławnej postaci z dysleksją pierwsze miejsce zajęły : Roksana i Oliwia Rydlewskie z klasy IVB; Klaudia Redestowicz i Amelia Chęcka z klasy IVA; Aleksandra Zbuchalska,  Patrycja Malankowska i Julia Gosik z klasy VIB. Drugie miejsce zajęły: Aleksandra Chojnicka z klasy IVA, Olivia Kalinowska z klasy VA, Kamila Pawlak z klasy VA, Zuzanna Romanowska i Oliwia Kalińska z klasy VIB oraz Jowita Górska, Zuzanna Czachorowska i Patrycja Kwapińska z klasy VIA.Trzecie miejsce zajęli: Natalia Jankowska z klasy VIA, Małgorzata Walkiewicz z klasy VA, Natalia Wysocka i Jakub Mistera z klasy VB oraz Weronika Pochylska i Róża Borowska z klasy VB.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie zorganizowaną inicjatywę i udział w wartościowych formach wsparcia rozwoju naszych uczniów.

Monika Bogucka