Wieczór Poetycki

IMG 2056Weź do ręki tej ziemi garstkę,

Ściśnij w dłoni, krew z niej popłynie…

Ks. Jerzy Popiełuszko

  27 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie miłośników poezji. Spotkanie, którego motywem przewodnim była 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
  Piękno, miłość - te pojęcia rodzą się, gdy mówimy, słyszymy słowa NIEPODLEGŁA! Tak wyjątkowy temat budzi w każdym z nas najgłębsze uczucia. Dzieliliśmy się tymi emocjami z wyjątkowymi gośćmi, których zaprosiliśmy do recytacji utworów o tematyce patriotycznej.

  Bohaterami wieczoru, którzy zachwycili deklamacją byli: Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego –p. Aneta Jędrzejewska, Radna Powiatu Lipnowskiego, kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  - p. Marzena Niekraś, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą- pan Krzysztof Pryciak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą - p. Jadwiga Grudzińska i wiceprzewodnicząca p. Dorota Kalinowska, radni: p. Krystyna Pawłowska, p. Przemysław Piekarski, Burmistrz Miasta i Gminy- p. Piotr Wiśniewski z małżonką Edytą Wiśniewską, proboszcz parafii Grochowalsk – ks. Paweł Żarkowski, katecheta i wikary parafii Dobrzyń nad Wisłą ks. Sebastian Krupniewski, dr Adam Wróbel – profesor nadzwyczajny Kujawskiej Szkoły Wyższej, Dyrektor Zespołu Szkół im. Związku Młodzieży Wiejskiej- pani Katarzyna Piątkowska, Dyrektor Przedszkola Samorządowego Kubusia Puchatka - pani Emilia Nowakowska wraz z przedszkolakami, Dyrektor Domu Kultury „Żak” oraz Biblioteki Publicznej- p. Renata Chęcka, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół- p. Beata Balcerowska, przedszkolaki z Akademii Przedszkolaka, które przybyły z wychowawcą- p. Agnieszką Nowakowską, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzyniu nad Wisłą- pan Bartłomiej Pruchniewski, dzielnicowy z dobrzyńskiego posterunku policji - pan Bartosz Brański, leśniczy z Podola- pan Sławomir Błażejewski, absolwentka naszej szkoły, doktor nauk prawnych- pani Agata Ziółkowska, nasza lokalna poetka - pani Zofia Czyżyńska, emerytowani dyrektorzy - p. Dariusz Kłobukowski i p. Zofia Bętlewska, emerytowani nauczyciele- p. Małgorzata Bautembach, p. Halina Przybytek, nauczyciele - p. wicedyrektor Maria Pruchniewska, p. Katarzyna Nagórska, p. Dorota Gładkowska, p. Anna Redestowicz, p. Elżbieta Wierzbicka, p. Małgorzata Krajewska, p. Elżbieta Bukowska, p. Łukasz Kołodziejski, p. Piotr Jankowski, rodzice – Przewodnicząca Rady Rodziców p. Joanna Balcerowska, p. Paulina Piekarska, p .Daria Piekarska, p. Donata Gosik, p. Katarzyna Tadych, p. Marta Perszyńska, p. Agnieszka Pilarska, p. Katarzyna Żuchowska, p. Agnieszka Wyczałkowska, p. Piotr Kalinowski, p. Maciej Piekarski, p. Piotr Nowakowski, p. Krzysztof Tarnecki, p. Krzysztof Sulkowski.
  Nie zabrakło również deklamujących babć i dziadków naszych uczniów, byli to: p. Anna Arczyńska, p. Wanda Maciakiewicz, p. Krystyna Pawłowska, p. Henryk Domeradzki i p. Andrzej Stępczyński.
  W duetach małżeńskich wystąpili: państwo Joanna i Grzegorz Kranc, państwo Żaneta i Marek Zajaczkowscy, państwo Paulina i Maciej Piekarscy.
  Recytujący uczniowie to: Marta Habasińska, Sandra Wiśniewska, Tymon Pączkowski, Filip Grabowski, Karolina Zajączkowska, Julia Kowalska, Gabriel Suwała, Julia Krajewska, Mateusz Kołodziejski, Oliwia Kalinowska, Julia Gosik, Aleksandra Koprowska, Wiktoria Ryczkowska, Dawid Maciakiewicz, Kajetan Sosna, Natalia Jankowska, Oliwier Gawryszewski, Hubert Orzechowski, Oliwia Wasiołek, Natalia Żuchowska, Natalia Wysocka, Jakub Balcerowski, Patryk Olewiński i Patrycja Malankowska, Miłosz Piekarski, Michał Piekarski, Bartosz Kozłowski.
  Uzupełnieniem recytacji była oprawa muzyczna w postaci piosenek w wykonaniu chóru szkolnego - pod kierunkiem p. Maksymiliana Rzekońskiego, uczniów - Wiktorii Kalinowskiej, Anny Skibińskiej, Zuzanny Romanowskiej, Jowity Górskiej i Kingi Kraśnickiej oraz nauczycieli naszej szkoły – p. Joanny Jędrzejewskiej i p. Maksymiliana oraz p. Małgorzaty Bautembach.
  Atrakcją wieczoru był występ uczniów klas drugich i trzecich, którzy zatańczyli przepięknie poloneza oraz zaprezentowali ujmujący za serce taniec z flagami. Dzieci przygotowały panie: Wanda Zawadzka, Anna Bigoszewska i Violetta Hass. Kolejną niespodzianką był występ duetu skrzypcowego „Queens of Violin”. Piękne panie skrzypaczki przyjechały do nas z Filharmonii Pomorskiej i zachwyciły gości!
  W roli konferansjerów wystąpili: Zuzanna Czachorowska, Jowita Górska, Kacper Tarnecki i Kacper Składanowski.

Autorką scenariusza była dyrektor szkoły- p. Aleksandra Nowak.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom i współorganizatoromuroczystości:
- Rodzicom uczniów naszej szkoły- za przygotowanie pysznych ciast,
- Bibliotece Miejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą, Pani Dyrektor- Renacie Chęckiej – za pomoc w organizacji tego wieczoru,
- sponsorom występu DUETU SKRZYPCOWEGO: KAROLOWI KWIATKOWSKIEMU, ZBIGNIEWOWI SKIBIŃSKIEMU, JACKOWI BALCEROWSKIEMU, MAGDALENIE KACZMAREK.

To był szczególny wieczór w duchu poezji dla niepodległej…Dziękujemy za interpretacje, za emocje, za „zasłuchanie”… i do zobaczenia J