„Czytam sobie” – akcja Klubu Czytelniczego w klasie IA

61641907 2131712326939796 3648413145577291776 n  10 maja, korzystając ze scenariusza „Stwórzmy wspólną historię”(scenariusz spotkania czytelniczego na podstawie książki „Rok z kocicą Izabelą” Ewy Nowak) Klub Czytelniczy, działający w naszej szkole, przeprowadził zajęcia w klasie IA. Za realizację projektu odpowiedzialne były uczennice klasy VIIIA: Jowita Górska, Marysia Trukawka i Natalka Jankowska – pod kierunkiem p. Anny Masztakowskiej- Struś. Oto ich wrażenia:

Pierwszoklasiści byli zaskoczeni naszą wizytą. Na początku omówiłyśmy cele spotkania. Następnie całą grupą usiedliśmy na dywanie i rozpoczęliśmy zabawę Przyjdź do mnie jako zwierzę. Zabawy było co niemiara, pomysłów na naśladowanie zwierząt nikomu nie brakowało, co pozwoliło nam poznać dzieci i oswoić ich z naszą obecnością. Następnie ustaliliśmy wspólnie, jakie zwierzę będzie bohaterem naszego spotkania i przeszliśmy do czytania kolejnych części książki. W trakcie wyjaśniałyśmy niezrozumiałe wyrazy, pokazywałyśmy ilustracje oraz zadawałyśmy pytania do tekstu. Zgodnie z tym, co sugerował scenariusz, po „czerwcu” zrobiłyśmy przerwę i zaprosiłyśmy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Natalia odtworzyła muzykę z filmu „Różowa Pantera”, wydawała polecenia, które wszyscy wykonywaliśmy. Na koniec wszystkie „kotki” zasnęły na dywanie.

Dzieci były bardzo zaskoczone, gdy wyjęłyśmy kolorowy worek i każde z nich musiało wyjąć jedną karteczkę, a następnie odnaleźć części wspólne z ich obrazkiem. W ten sposób, wyszukując trzy rasy kotów, dzieci podzieliły się na grupy. Każda z dziewcząt zaprosiła swoją grupę do wcześniej ustawionych stolików i znów niespodzianka…”Co to za dziwne kostki?” - pytały dzieci. „To kostki opowieści” - wyjaśniałyśmy. I znów zaczęła się zabawa w układanie dalszych przygód kocicy Izabeli. Dzieciom bardzo się ta zabawa spodobała.

Na koniec spotkania każde z dzieci otrzymało jedną książkę z poziomu I i zakładkę do niej. Zachęciłyśmy je do wymiany książek i przeczytania ich jak największej ilości. Umówiłyśmy się na kolejne spotkanie. Rozpoczęliśmy je od odczytania opowieści, które dzieci same wymyśliły, pracując z naszymi klubowiczkami. W dalszej części rozmawialiśmy o odczuciach dzieci związanych z przeczytanymi książkami. Zachęciłyśmy je do dalszego wymieniania się książkami, a na koniec wręczyłyśmy korony i Dyplomy sukcesu. Radość i zaskoczenie były ogromne.

Dzieci z radością deklarowały, że po ukończeniu klasy trzeciej zapiszą się do Klubu Czytelniczego. Trzymamy Was za słowo ;-)